Finanšu nozares asociācija, ņemot vērā Ministru kabineta 2020.gada 12.martā izsludināto ārkārtējo situāciju, šajā mājaslapas sadaļā apkopos un atjaunos informāciju saistībā ar Covid-19

ATBALSTA IESPĒJAS PRIVĀTPERSONĀM

Saistību izpildes atlikšana privātpersonām

Privātpersonas varēs hipotekārā kredīta pamatsummas maksājumus atlikt līdz gadam, līzinga un patēriņa kredīta - līdz sešiem mēnešiem 

Asociācija sadarbībā ar tās biedriem ir izstrādājusi moratoriju, kas paredz banku klientiem, kuru īstermiņa finanšu grūtības izraisījis COVID-19, iespēju atlikt hipotekārā kredīta pamatsummas maksājumus līdz 12 mēnešiem, bet līzinga un patēriņa kredīta pamatsummas maksājumus līdz sešiem mēnešiem. Moratorijs neattiecas uz tādiem limita produktiem kā kredītkartes un overdrafti. 

Vairāk informācijas: Moraorijs privātpersonām; Moratorija teksts: Par pagaidu moratorija noteikšanu privātpersonām

Atbalsts privātā sektora darba ņēmējiem

Privātā sektora darba ņēmējiem ir vairākas iespējas, kur vērsties, ja ir radušās grūtības ar dažādu maksājumu veikšanu Covid-19 dēļ. 

Ja darba ņēmējs ir palicis bez darba, tad jāvēršas Nodarbinātības valsts aģentūrā, kas lemj par bezdarbnieka pabalsta piešķiršanu, par jautājumiem saistībā ar bezdarbnieka pabalstu jāvēršas Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā.

Ja Covid-19 dēļ darba devējs vairs neveic pilnvērtīgu darbību, darbiniekiem ir noteikta dīkstāve, darbinieks var aicināt darba devēju vērsties VID, lai saņemtu atbalstu. 

Ja darba ņēmējam ir radušās problēmas ar kredīta vai līzinga maksājumu veikšanu, tad, izmantojot internetbanku vai telefoniski, jāvēršas savā bankā, kas šo jautājumu palīdzēs risināt. Papildu informācija: Finanšu ministrijas sagatavotā informācija par atbalstu darbiniekiem, kā arī infografika - kur vērsties jautājumu gadījumā, informācija no VID

ATBALSTA IESPĒJAS UZŅĒMĒJIEM 

Saistību izpildes atlikšana juridiskajām personām

Uzņēmumi varēs atlikt aizdevuma pamatsummas maksājumus līdz sešiem mēnešiem 

Asociācija sadarbībā ar tās biedriem ir turpinājusi darbu pie atbalsta instrumentu izstrādes banku klientiem, kuru īstermiņa finanšu grūtības izraisījis COVID-19. Ir izstrādāts moratorijs arī uzņēmumiem, kas paredz iespēju atlikt aizdevuma pamatsummas atmaksu līdz sešiem mēnešiem. 

Vairāk informācijas: Moratorijs juridiskajām personām; Moratorija teksts: Par aizdevuma pamatsummas maksājumu pagaidu moratorija noteikšanu juridiskajām personām

Altum atbalsts

Krīzes skartie uzņēmumi no 25. marta var pieteikties Attīstības finanšu institūcijas ALTUM jaunajiem atbalsta instrumentiem – garantijām banku kredītu brīvdienām un apgrozāmo līdzekļu aizdevumiem.

Abi atbalsta instrumenti izstrādāti sadarbībā ar Ekonomikas ministriju un to īstenošanu saskaņojusi Eiropas Komisija.

Garantijas banku kredītu brīvdienām ļaus bankām atlikt pamatmaksājumu summas uz laiku līdz diviem gadiem. Kredīta brīvdienu garantijas atbalsts paredzēts gan maziem un vidējiem uzņēmumiem,  gan lieliem uzņēmumiem, kā arī lauksaimniecības un zivsaimniecības nozarē strādājošajiem, lai samazinātu Covid-19 negatīvo ietekmi uz uzņēmumiem, kuriem ir nepieciešams likviditātes atbalsts. Lai saņemtu garantiju, uzņēmumam jāvēršas pie kredītiestādes, kas sniegusi finanšu pakalpojumu.

Garantijas tiks piešķirtas gan individuālu, gan portfeļgarantiju veidā. Atšķirībā no individuālajām kredītu garantijām portfeļgarantiju gadījumā banka kreditēšanas darījumam, kas atbilst programmas nosacījumiem,  pati piešķir valsts garantiju (uzņēmējam nav papildus jāvēršās Altum).

Uzņēmējiem pieejami apgrozāmo līdzekļu aizdevumi ar atvieglotiem nosacījumiem, kas paredzēti uzņēmējiem, kuriem būtiski samazinājies darbības apjoms. Aizdevumu izsniegs Altum, tomēr pirms pieteikties šim aizdevumam, veicamas pārrunas ar uzņēmuma banku par tās iespējām finansēt uzņēmumu, t.sk. par Altum garantijas iespēju. Ja banka ir atteikusi, tad ir iespēja pieteikties Altum aizdevumam.

Apkopojums par Altum atbalsta instrumentiem uzņēmējdarbībai

Jautājumiem par ALTUM Covid-19 atbalstu uzņēmējiem: 26655309; info@altum.lv; P-P: 9:00 - 18:00.

Valsts ieņēmumu dienesta atbalsts

Tāpat atbalsta pasākumus nodrošina Valsts ieņēmumu dienests - nodokļu samaksas termiņa pagarinājums, atlīdzības izmaksas dīkstāvē esošo uzņēmumu darbiniekiem, gan citu pasākumu ietvaros iedzīvotāju ienākuma nodokļa avansa maksājumi, PVN pārmaksas atmaksa, gada pārskatu iesniegšanas termiņa pagarinājums u.c.

Darba devējiem pieejams atbalsts gan Valsts ieņēmumu dienestā, gan citur. Darba devējs no VID var saņemt nodokļu atvieglojumus, kā arī darba devējs, ja tam Covid-19 dēļ ir radušās darbības problēmas, darbiniekiem var noteikt dīkstāvi, saņemot valsts atbalstu.

Informācija par atbalsta saņemšanu:

Papildu informācija par valsts atbalsta instrumentiem pieejama arī Labs of Latvia mājaslapā.

SAISTĪBU IZPILDES ATLIKŠANAS STATISTIKA

Dati: Saistību izpildes atlikšanas vienošanās - 06.10.2020.

KĀ PILDĀM SAISTĪBAS NEPĀRVARAMAS VARAS APSTĀKĻOS

COVID – 19 vīrusa izplatības ierobežošanas pasākumu ietvaros visi saskaramies ar dažādām grūtībām. Grūtībām, kas būtiski ietekmē ikviena ikdienas dzīvi, darbu, saimniecisko darbību un, protams, saistību, kas ikvienā no šīm mūsu darbības sfērām ir jāpilda. 

Asociācija ir sagatavojusi informatīvo materiālu par nepārvaramo varu. Kas ir un kas nav nepārvaramā vara, kā to norobežot no finanšu grūtībām. Nepārvarama vara viena līguma izpildē, nenozīmē, ka tā ir arī citu līgumu izpildē. 

VALSTS OFICIĀLĀ INFORMĀCIJA

Ministru kabinets lemj par Covid-19 izplatības ierobežojumiem pēc ārkārtējās situācijas beigām

Informatīvā lapa par Covid-19 izplatību Latvijā.

Oficiālais normatīvo tiesību aktu izdevējs "Latvijas Vēstnesis" portālā likumi.lv nodrošina tiesību aktu sistematizāciju, oficiālais izdevējs nodrošina arī LV portāla darbību. 

Likumi.lv ir izveidota speciāla sadaļa, kas tiek regulāri atjaunota, kur ir iespējams aplūkot visus Saeimas un Ministru kabineta pieņemtos tiesību aktus, kuri ir saistīti ar Covid-19.

Ministru kabineta rīkojuma Nr. 103 "Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu" aktuālā versija.

LV portālā arī ir izveidota speciāla sadaļa, kurā ir iespējams saņemt visu aktuālo informāciju saistībā ar Covid-19. 

Finanšu un kapitāla tirgus komisija uztur aktuālo sarakstu ar Eiropas finanšu uzraudzības iestāžu paziņojumiem saistībā ar Covid-19.

Iepirkumu uzraudzības birojs ir sagatavojis informatīvo materiālu - par iepirkuma līguma grozījumiem, ja līgumu nav iespējams izpildīt ārkārtējās situācijas dēļ. Pagarinot līgumus, aicinām neaizmirst par nepieciešamību izpildītājam nodrošināt arī atbilstošā izpildes nodrošinājuma pagarinājumu (ja tāds ir bijis pieprasīts). 

BANKU IEVIESTIE PAPILDU PASĀKUMI KLIENTU APKALPOŠANAI

Prezentācija - Banku atbalsts uzņēmumiem un mājsaimniecībām - COVID-19 - 09.04.2020.

Atsevišķas bankas piedāvā veikt maksājumus, klientam zvanot uz banku - 26.03.2020.

Bankas palielina bezkontakta maksājumu limitu kartēm līdz 50 eiro - 25.03.2020.

Pirms apmeklēt filiāli klātienē – noskaidro vai pakalpojumu nevari saņemt digitāli - 16.03.2020.

SEB banka ir sagatavojusi apkopojumu par koronavīrusa ietekmi uz Jūsu finansēm, kā arī apkopojusi informāciju par atbalstu kredītņēmējiem

Asociācijas publicētās ziņas saistībā ar Covid-19

Eiropas finanšu sektors aicina efektivizēt Eiropas Savienības vienoto ietvaru naudas atmazgāšanas novēršanā - 07.05.2020.

Uzņēmumi varēs atlikt aizdevuma pamatsummas maksājumus līdz sešiem mēnešiem - 05.05.2020.

Privātpersonas varēs hipotekārā kredīta pamatsummas maksājumus atlikt līdz gadam, līzinga un patēriņa kredīta - līdz sešiem mēnešiem - 29.04.2020.

Apkopojums: Bankas, kas neizmaksās dividendes par 2019. gadu - 17.04.2020.

Valdība pagarina ārkārtējo situāciju līdz 12. maijam - 08.04.2020.

Atsevišķas bankas piedāvā veikt maksājumus, klientam zvanot uz banku - 26.03.2020.

Bankas palielina bezkontakta maksājumu limitu kartēm līdz 50 eiro - 25.03.2020.

Kā pildām saistības nepārvaramas varas apstākļos? - 20.03.2020. 

Bankas sniedz papildu atbalstu Covid-19 radīto seku skartajiem uzņēmējiem un klientiem - 20.03.2020.

Esi atbildīgs! Nenāc uz bankas filiāli, ja pēdējo 14 dienu laikā esi atgriezies no ārzemēm! - 19.03.2020.

Pirms apmeklēt filiāli klātienē – noskaidro vai pakalpojumu nevari saņemt digitāli - 16.03.2020.

Valdība nosaka papildu piesardzības pasākumus Covid-19 izplatības ierobežošanai - 15.03.2020.

Bankas pēdējo nedēļu laikā strādā pie darbības nepārtrauktības nodrošināšanas - 13.03.2020.

Asociācijas ieteikumi saistībā ar COVID-19 vīrusu - 06.03.2020. 

Biedri

Asociētie biedri