Vasaras sezonai strauji tuvojoties, daudzi sāk domāt par ilgi gaidītajiem atvaļinājumiem. Neatkarīgi no tā, kur tieši un cik ilgu plānojat savu atvaļinājumu, ir vērts ceļojumam sagatavoties jau savlaicīgi. Ar padomiem, ko ņemt vērā, lai brauciens sagādātu ne tikai pozitīvas emocijas, bet atpūta būtu arī finansiāli draudzīga un atbildīga, dalās Luminor bankas finanšu eksperte Jekaterina Ziniča.
Plānojot ceļojumu, būtiski jau laikus noteikt savu budžetu un izdevumu robežu – tas palīdzēs apzināties savas finansiālās iespējas un izvairīties no impulsīviem pirkumiem. Lai budžeta plānošana būtu pēc iespējas precīzāka, ieteicams jau iepriekš iepazīties ar cenām izvēlētajā galamērķī – naktsmāju, sabiedriskā transporta, ēdināšanas un citu būtisku pakalpojumu izmaksām. Šāda informācija ļaus ne vien optimālāk sadalīt līdzekļus, bet arī izvairīties no nepatīkamiem pārsteigumiem ceļojuma laikā. Budžeta plānošana ir īpaši aktuāla, ceļojot ar bērniem.
Pirms došanās ceļojumā viens no svarīgākajiem sagatavošanās soļiem ir dokumentu pārbaude. Pārliecinieties, ka pase ir derīga vēl vismaz sešus mēnešus pēc ceļojuma beigām – daudzās valstīs tas ir obligāts nosacījums. Tāpat svarīgi ir pārliecināties, vai galamērķī ir iespējams ceļot ar ID karti un vai ir nepieciešama vīza vai kāda cita ceļošanas atļauja.
Neatkarīgi no paredzētā galamērķa ceļojuma apdrošināšana ir viens no būtiskajiem sagatavošanās posmiem. Katrs ceļojums ir saistīts ar zināmiem riskiem, tāpēc ir svarīgi laikus parūpēties gan par savu, gan līdzbraucēju drošību. Pirms iegādāties atsevišķu apdrošināšanas polisi, vērts pārbaudīt, vai šāds pakalpojums jau nav iekļauts jūsu kredītkartes nosacījumos vai arī varbūt kredītkarte kopumā šādos gadījumos būs izdevīgāka.
Ceļojot ārpus Eiropas Savienības, būtiski pārliecināties, vai ir nepieciešams apdrošināšanas sertifikāts, kas tiek pārbaudīts, ieceļojot izvēlētajā galamērķī. Ja jūsu bankas kredītkartē ir iekļauta apdrošināšanas polise, pirms ceļošanas nepieciešams sazināties ar banku un savlaicīgi pieprasīt šo sertifikātu izdrukātā formā, kas galvenokārt ir bezmaksas pakalpojums.
Lai izvairītos no nepatīkamiem pārsteigumiem ceļojuma laikā, ir būtiski jau iepriekš iepazīties ar izvēlētā galamērķa norēķinu paradumiem, īpaši, ja plānojat ceļojumu ārpus Eiropas Savienības. Šādos gadījumos ir vērts savlaicīgi noskaidrot, kādi ir pieejamie norēķinu veidi – kā tiek pieņemtas maksājumu kartes, kādas ir iespējas izņemt skaidru naudu un kādas komisijas maksas var tikt piemērotas. Tāpat pirms ceļojuma ieteicams pārliecināties, ka jūsu maksājumu kartes darbosies ārvalstīs. Ideālā gadījumā var paziņot bankai par plānoto ceļojumu, lai izvairītos no maksājumu kartes bloķēšanas. Ja paredzēti lielāki izdevumi, piemēram, viesnīcu rezervācijas vai automašīnas noma, pārliecinieties par maksājumu kartes limitiem un kartes derīguma termiņu.
Ja atrodaties valstī, kurā neizmanto eiro, maksājot ar norēķinu karti, ieteicams izvēlēties norēķinus vietējā valūtā, nevis eiro. Tas ļauj izvairīties no papildu valūtas konvertācijas maksām, ko nereti piemēro pakalpojumu sniedzēji, kad maksājums tiek veikts eiro. Parasti papildu izmaksas var sasniegt 4% un pat 8% atkarībā no lokācijas un tirgotāja uzcenojuma. Tāpat ieteicams pievienot karti digitālajam makam, kā arī pieslēgt paziņojumus par veiktajiem darījumiem papildu drošības sajūtai. Arī kartes bezkontakta funkcija būs labs palīgs, īpaši tiem, kuri ceļo ar automašīnu un regulāri brauciena laikā maksā ceļu nodokļus, ietaupot laiku, un arī mazinās risku steigā atstāt karti aparātā.
Ja gadījumā esat aizmirsuši kartes PIN kodu, tad to ir iespējams pārbaudīt mobilajā aplikācijā vai internetbankā bez maksas.
Kaut arī bezskaidras naudas norēķini kļūst arvien populārāki, ne visur tie ir pieejami – īpaši mazākās pilsētās vai attālākos reģionos, tāpēc ir vērts ņemt līdzi nelielu summu skaidrā naudā eiro vai vietējā valūtā, lai segtu pirmās nepieciešamības izdevumus. Ja ceļojuma laikā izrādās, ka līdzi paņemtā skaidrā nauda nav pietiekama, izņemot naudu no bankomāta, ieteicams pārbaudīt, vai tiks piemērota komisijas maksa. Atsevišķi bankomāti ārvalstīs var piemērot bankomāta izmantošanas maksu, brīdinot par to bankomāta ekrānā.
Bankas eksperte tomēr iesaka izvēlēties bezskaidras naudas norēķinus, jo tas ļaus vēlāk vieglāk apskatīt izmaksas, kā arī mazina risku pazaudēt naudu.
Tāpat kā ikdienā arī ceļojumā jāievēro piesardzības pasākumi, kas saistīti ar kartes un PIN koda drošību. Nekad neglabājiet karti kopā ar tās PIN kodu, neizpaudiet šo informāciju citiem un neizmantojiet viegli uzminamus kodus. Norēķinoties ar bankas karti ceļojuma laikā, svarīgi pievērst uzmanību darījuma detaļām – vienmēr pārbaudiet, kāda summa tiek ievadīta maksājumu terminālī, un centieties neizlaist no acīm pārdevēju, kuram esat nodevuši savu karti. Ja kartes dati tiek pazaudēti vai ir aizdomas par ļaunprātīgu izmantošanu, nekavējoties sazinieties ar savu banku un apturiet kartes darbību – ātra rīcība var pasargāt no finansiāliem zaudējumiem.