Pensiju 2. līmenis

Kas ikvienam jāzina par pensiju 2.līmeni?

Pensiju 2.līmenis ir Tava nauda, kas ar pensiju pārvaldītāju starpniecību tiek ieguldīta finanšu tirgos, lai nopelnītu vairāk līdzekļu Tavām vecumdienām.

Pensiju 2.līmenī nonāk 6% no Tavas ikmēneša bruto algas kā daļa no sociālajām iemaksām. Jo lielāks Tavs oficiālais atalgojums, jo lielāks arī pensiju 2.līmeņa uzkrājums. Tālāk šī nauda tiek ieguldīta Tevis izvēlētā pensiju 2.līmeņa ieguldījumu plānā. Tavam vecumam atbilstoša vai neatbilstoša plāna izvēle būtiski ietekmēs to, cik daudz naudu no pensiju 2.līmeņa varēsi saņemt vecumdienās. Tāpēc ļoti būtiski laicīgi sakārtot visus jautājumus, kas saistīti ar pensiju 2.līmeni.

Svarīgi zināt!

Līdz šim gadam bija spēkā princips, ka visus, kuri nav paši izraudzījušies sev piemērotāko ieguldījumu plānu, “pēc noklusējuma” ieskaitīja konservatīvajos plānos. Ja Tev līdz pensijai vēl vairāki gadu desmiti, tad pārliecinies, vai esi vecumam atbilstošā plānā un noteikti steidz to mainīt, ja plāns nav atbilstošs. Ieguldot savam vecumam atbilstošā pensiju 2.līmeņa plānā, Tev ir iespēja palielināt savu uzkrājumu pat divas reizes.

 

Savukārt tiem, kuri darba gaitas uzsākuši šogad, der zināt, ka Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) šos cilvēkus iekļauj vienā no ieguldījumu plāniem “Aktīvie 50%”, bet tie, kuri darba gaitas uzsāks nākamgad – tiks iekļauti jau 100% akciju plānos. Tas nozīmē, ka vismaz puse vai pat viss pensijas 2. līmeņa uzkrājums tiks ieguldīts augošu uzņēmumu akcijās, kas ir gados jaunam pensijas krājējam atbilstošākā pieeja.

 

No 2024. gada  1. jūlija stājās spēkā izmaiņas Valsts fondēto pensiju likumā, kas turpmāk paredz sekojošo:

 

  • Pensiju pārvaldītāji zinās, kas ir viņu klienti. Līdz šim tādas iespējas nebija, un pensiju pārvaldītāji strādāja tikai ar ieguldījumiem;
  • Pensiju pārvaldītāji varēs sazināties ar saviem klientiem, kā arī informēs par piemērotāko ieguldījumu stratēģiju, atbilstoši pensiju 2. līmeņa dalībnieka vecumam;
  • Pensiju 2. līmeņa dalībniekiem būs iespēja redzēt savu uzkrājumu internetbankā, ja šādu risinājumu piedāvās attiecīgā klienta banka;
  • Pensiju pārvaldītāji veiks pensiju 2. līmeņa dalībnieku vajadzību izzināšanu, lai izprastu konkrētās personas ieguldījumu stratēģijas prioritātes.

Par mums

Kļūt par biedru

Nesen meklētais

Dokumenti

Dokumenti - 0
Lapas - 0

Skatīt vairāk