Oļegs Andrejevs, SEB bankas Uzkrājumu, ieguldījumu un pensiju piedāvājuma vadītājs
Daudzi no mums dzird ziņās par Eiropas Centrālo banku (ECB), procentu likmēm un Euribor, bet ko tas viss īsti nozīmē? Mēģināsim izskaidrot vienkāršos vārdos, kas noticis šī gada 24. jūlija ECB sanāksmē un kā tas ietekmēs Latvijas iedzīvotājus.
Iztēlojies ECB kā Eiropas naudas “galveno ārsti”. Tās galvenais uzdevums ir rūpēties par eirozonas ekonomikas veselību. Divi svarīgākie uzdevumi ir:
Galvenais instruments, ko ECB izmanto, lai to panāktu, ir procentu likmes. Tā ir “naudas cena” – cik dārgi vai lēti bankām ir aizņemties naudu no ECB. Šīs likmes pēc tam tieši ietekmē tavu mājokļa kredītu, līzingu un pat uzkrājumu procentus.
Šodienas lielais jaunums ir tāds, ka ECB nemainīs procentu likmes. Tās paliks esošajā līmenī. To var saukt par “pauzi”. Pēdējā laikā ECB bija sākusi samazināt likmes, padarot naudu lētāku, lai nedaudz iekustinātu ekonomiku. Taču šobrīd “ārste” vēlas paņemt pauzi, lai pavērotu “pacientu” (ekonomiku). Viņa vēlas saprast, vai inflācija turpina samazināties un kādi ir kopējie ekonomikas rādītāji, pirms spert nākamo soli.
Šis lēmums nebija pārsteigums. Lielākā daļa ekspertu to jau prognozēja.
Šis lēmums vistiešāk ietekmē tos, kuriem ir kredīti un uzkrājumi.
Šī pauze, visticamāk, ir tikai īslaicīga. Lielākā daļa finanšu analītiķu prognozē, ka ECB šogad atsāks samazināt procentu likmes. Visbiežāk tiek minēti divi mēneši, kad tas varētu notikt: septembris un decembris.
Ko tas nozīmētu? – Ja ECB rudenī vai ziemā samazinās procentu likmes, tad:
Protams, nekas nav akmenī iecirsts. Arī pašā ECB ir dažādi viedokļi – daži uzskata, ka ar likmju samazināšanu jābūt ļoti uzmanīgiem, citi grib to darīt ātrāk. Viss būs atkarīgs no tā, kādi būs inflācijas un ekonomikas dati nākamajos mēnešos.
Svarīgi atcerēties ka ieguldījumi finanšu instrumentos ir saistīti ar risku.