Image
Canva

Lai arī novērsto finanšu krāpniecības gadījumu skaits ir lielāks nekā īstenoto, tomēr iedzīvotājiem izkrāptās naudas summas pieaug. Oktobrī no četru Latvijā lielāko komercbanku klientiem izkrāpti līdzekļi 1,7 miljonu eiro apmērā, liecina Finanšu nozares asociācijas (Asociācijas) apkopotie dati. Visvairāk naudas līdzekļu oktobrī izkrāpts telefonkrāpniecības rezultātā, kas atkāroti apliecina nepieciešamību cīņā aktīvāk un efektīvāk iesaistīties arī telekomunikāciju operatoriem. Tāpat īpaši vērīgiem jābūt arī pašiem iedzīvotājiem, un jebkurš piedāvājums, kas saistīts ar finansēm, jāvērtē ļoti kritiski.

Šogad bankām kopumā ir izdevies novērst 4 676, bet īstenoti 2 496 telefonkrāpšanas gadījumi, un investīciju jomā novērsti 6 039 krāpšanas gadījumi, bet īstenoti 3 177.

Savukārt pagājušajā mēnesī krāpnieki īstenojuši 373 telefonkrāpšanas gadījumu teju 850 tūkstošu eiro apmērā. Tam seko 464 investīciju krāpniecības gadījumi 652 tūkstošu eiro apmērā un 79 citi manipulāciju veidi, iedzīvotājiem izkrāpjot 221 tūkstoti eiro.

“Oktobris, izkrāptās naudas apjoma ziņā, vērtējams kā ļoti skarbs. Tāpēc vēlreiz aicinām iedzīvotājus pārliecināties par savu datu drošību, nedot nevienam bankas pieejas datus, nevērt vaļā aizdomīgas saites, kā arī nepakļauties dažādām krāpnieku manipulācijām un aicinājumiem ieguldīt, pārskaitīt vai izņemt naudu. Redzam, ka ir parādījies jauns krāpšanas veids – krāpnieki  mudina cilvēkus izņemt skaidru naudu no bankas konta un nodot trešajām pusēm it kā drošai glabāšanai. Novērst šādus krāpšanas gadījumus bankām nav iespējams, tāpēc iedzīvotājiem ļoti kritiski jāizvērtē jebkāda veida finanšu piedāvājumi, īpaši tagad, kad tuvojas svētku laiks un krāpšanas mēģinājumi potenciāli tikai pieaugs,” norāda Finanšu nozares asociācijas valdes priekšsēdētāja Sanita Bajāre.

Asociācija atzīmē, ka nemainīgi aktuāla ir lētticīga iedzīvotāju, īpaši jauniešu, piekrišana būt par naudas mūļiem. Iedzīvotājiem par “ātru” un “vieglu” atlīdzību tiek lūgts atļaut izmantot savus banku kontus trešo personu nelikumīgiem naudas pārskatījumiem. Šobrīd populāri pārskaitīt pat ļoti nelielas summas, ko kontroles mehānismos ir izaicinošāk apturēt. Taču iedzīvotājiem jāzina, ka “lūdzēju” visticamāk atrast būs ļoti sarežģīti, bet pašam naudas mūlim par šādām darbībām draud smagas sekas, ieskaitot kriminālatbildību.

Kopumā šogad izkrāpti jau 9,6 miljoni eiro

Šī gada pirmajos desmit mēnešos, no četru Latvijā lielāko komercbanku klientiem, izkrāpti līdzekļi 9,6 miljonu eiro apmērā. Vairāk nekā 4,6 miljoni eiro pretlikumīgi iegūti investīciju krāpšanas rezultātā, bet 3,7 miljoni eiro telefonkrāpniecības rezultātā. Šī statistika attiecas uz gadījumiem, kad klienti paši ir apstiprinājuši maksājumus no saviem kontiem.

Kā neuzķerties uz krāpniekiem?

Plašākai informācijai par to, kā neuzķerties uz krāpniekiem, aicinām apmeklēt mājaslapu: https://neuzkeries.lv.

Informāciju sagatvoja:
Lauma Brūvere

Saistītās ziņas

Par mums

Kļūt par biedru

Nesen meklētais

Dokumenti

Dokumenti - 0
Lapas - 0

Skatīt vairāk