Image

Vien 17% Latvijas iedzīvotāju ikdienā norēķinus veic skaidrā naudā, kamēr 82% pirkumu veikšanai galvenokārt izmanto maksājumu karti, liecina Luminor bankas veiktā iedzīvotāju aptauja*. Latvijā norēķinus ar maksājumu karti biežāk veic sievietes, un to vienlīdz dara iedzīvotāji visos vecumos.

Maksājumu karti ikdienas norēķiniem Latvijā izmanto 84% sieviešu un 79% vīriešu, un tas ir vienlīdz populārs maksājumu līdzeklis visās vecuma grupās, turklāt to ikdienā labprāt lieto arī vecāka gadagājuma cilvēki – maksājumu karti kā galveno norēķinu veidu ir norādījuši  80% respondentu vecumā no 60 līdz 74 gadiem. Savukārt 17% iedzīvotāju ikdienā norēķinās skaidrā naudā – viszemākais skaidras naudas lietotāju īpatsvars ir 18 līdz 29 gadīgu jauniešu vidū, bet augstākais – vecuma grupā no 60 līdz 74 gadiem, kur šādu atbildi norāda aptuveni katrs sestais aptaujātais.

Kā liecina Latvijas Bankas apkopotie dati, maksājumu karšu darījumu skaits Latvijā šī gada pirmajā pusgadā pieaudzis par 16%, salīdzinot ar līdzvērtīgu periodu pērn, sasniedzot 4,7 miljardus eiro. Tāpat šī gada sešos mēnešos par vairāk nekā 6% pieauga maksājumu karšu lasītāju jeb POS termināļu skaits salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu,[1] kas varētu liecināt, ka arvien vairāk pircēju pieprasa bezskaidras naudas norēķinus dažādās tirdzniecības vietās.

“Maksājumi ar karti iedzīvotājiem ir kļuvuši ierasti un ērti salīdzinot ar skaidras naudas norēķiniem, turklāt aptaujas dati rāda, ka ikdienā  katram trešajam iedzīvotājam ir līdzi skaidra nauda ne vairāk kā 50 eiro apmērā, bet katram sestajam – ne vairāk kā 10 eiro. Tāpēc preču un pakalpojumu tirdzniecība, nepiedāvājot iespēju norēķināties ar maksājumu kartēm, kļūst arvien apgrūtinošāka un klientiem neērtāka. Vienlaikus tas ir veicinājis arī dažādu maksājumu lietotņu  attīstību, papildinot norēķinu jeb POS terminālu risinājumus. Uzņēmēji nu jau var pieņemt klientu maksājumus izmantojot mobilos tālruņus, un pēc Luminor ieviestā mobilā risinājuma lietošanas novērojam, ka tas ļoti atvieglo tirdzniecību un klientu apkalpošanu ārpus ierastās tirdzniecības vietas, piemēram, tirdziņos, veicot preču piegādi un citos gadījumos,” saka Artūrs Budkēvics, Luminor bankas karšu norēķinu risinājumu vadītājs.

Arī kaimiņvalstīs situācija norēķinos ar karti ir līdzīga – visvairāk maksājumus ar karti ir iecienījuši Igaunijas iedzīvotāji (87%), kamēr Lietuvā šādu norēķinu veidu ikdienā kā galveno norāda 81% respondentu.

* Luminor bankas iedzīvotāju aptauja veikta 2023. gada septembra beigās un oktobra sākumā sadarbībā ar pētījumu aģentūru Norstat, aptaujājot 1010 respondentus Latvijā, Igaunijā un Lietuvā vecumā no 18 līdz 74 gadiem.

Papildu informācija:
Zelma Strupka
Luminor sabiedrisko attiecību projektu vadītāja
Tālr.: 29950107
E-pasts: Zelma.Strupka@luminorgroup.com

[1] Maksājumu statistika | Latvijas Banka

Saistītās ziņas

Par mums

Kļūt par biedru

Nesen meklētais

Dokumenti

Dokumenti - 0
Lapas - 0

Skatīt vairāk