Image
Andrejs Piļka

Andrejs Piļka, bankas Citadele meitasuzņēmuma CBL Asset Management fondu pārvaldnieks

ASV akciju tirgus vadošie indeksi turpina izteiktu augšupeju un kopš pērnā gada noslēguma gandrīz ik pēc nedēļas sasniedz visu laiku augstākos rādītājus. Kas ir galvenie iemesli tik spēcīgam tirgus kāpumam un vai tam ir potenciāls turpināties?

ASV ekonomika izrādījusies pārsteidzoši spēcīga

Pagājušajā gadā ASV akcijas startēja no relatīvi zemas bāzes, ko radīja 2022. gadā piedzīvotā tirgus korekcija. Lai arī sākotnējo tirgus kustību var galvenokārt saistīt ar tehniskiem iemesliem, proti, investoru vēlmi nopirkt akcijas par izteikti izdevīgām cenām, tomēr tālākās augšupejas pamatā bija fundamentālie faktori.

Pirmkārt, ASV ekonomika ir izrādījusies fenomenāli noturīga pret mēģinājumiem to bremzēt ar monetārās politikas palīdzību. 2023. gada sākumā ekonomisti samērā vienbalsīgi gaidīja, ka ASV ekonomika ieies ievērojami lēnākas izaugsmes fāzē, un diezgan augsti novērtēja arī recesijas varbūtību, kam pamatā bija neizbēgama paaugstināto procentlikmju negatīvā ietekme uz nekustamā īpašuma tirgu, bezdarba līmeni, patēriņu un uzņēmumu investīcijām.

Tomēr, par spīti gaidītajam, ASV darba tirgus ir palicis diezgan karsts, kas nodrošināja algu pieaugumu un sekmēja lielāku iedzīvotāju patēriņu. ASV ekonomika 2023. gadā pieaugusi par 2,5 % pretstatā gada sākumā prognozētajai 0,5 % izaugsmei. Arī šobrīd novērojam, ka ASV ekonomika turpina augt relatīvi augstos tempos, kas, savukārt, turpina virzīt arī akciju tirgu. Pēdējo trīs mēnešu laikā ASV šī gada IKP izaugsmes prognoze tika dubultota un šobrīd lēstais 2,1 % pieaugums, raugoties uz dažādiem citiem ekonomiskās aktivitātes rādītājiem, šķiet ļoti reāls.

Tehnoloģiju sektors vēl nav sevi izsmēlis

Ievērojamu ieguldījumu ASV akciju tirgus izaugsmē sniedza un turpina sniegt ne tikai ekonomika, bet arī tehnoloģiju sektora izrāviens, ko sekmējis vairāku faktoru kopums. Tā, piemēram, Meta Platforms (Facebook) un Alphabet (Google) pērn pozitīvi pārsteidza investorus ar spēju adaptēties jauniem privātuma politikas regulējumiem interneta reklāmas vidē un palielināt savus ienākumus. Turpinās Covid-19 laikā aizsāktā ikdienas procesu digitalizācija, kas daļai tehnoloģiju kompāniju palīdz vairot savus ienākumus. Un, protams, nevar neatzīt, ka visskaļākais temats tehnoloģiju sektorā joprojām ir mākslīgais intelekts.

Daudzi sākotnēji ar skepsi attiecās pret jauno investoru aizraušanos ar visu, kur izskan mākslīgā intelekta vārds. Un, lai arī noteikti jāpiebilst, ka daudzās jomās mākslīgā intelekta potenciālā monetizācija šobrīd ir ar lielu jautājuma zīmi, tomēr daļa uzņēmumu var spēcīgi kāpināt savus ienākumus jau šobrīd. Nvidia ir viens no tādiem piemēriem.

Nvidia izstrādātie čipi un sistēmas spēj būtiski paātrināt sarežģītus datoru aprēķinu procesus, kas ir īpaši aktuāli mākslīgā intelekta algoritmos, un tiem pasaulē praktiski nav konkurentu. Pateicoties tam, kompānija ir izcīnījusi teju monopola stāvokli mākslīgā intelekta čipu jomā, savukārt pieprasījums šādiem čipiem ir milzīgs. Pēc Nvidia akciju cenu kāpuma aizvadītā gada pirmajā pusgadā daudzi investori brīnījās, cik pamatota ir šī izaugsme. Tomēr uzņēmuma veiksmes stāsts nepavisam nav abstrakts, kompānija gada laikā ir teju pieckāršojusi savu peļņu. Skatoties pēdējā ceturkšņa Nvidia finanšu rezultātus, kompānija arī šogad spēs dubultot peļņas rādītājus. Tas sniedz pietiekoši labu skaidrojumu Nvidia akciju cenas kāpumam. Lai arī absolūtos skaitļos Nvidia šobrīd ir galvenais ieguvējs no mākslīgā intelekta tehnoloģijām, tomēr tā nav vienīgā kompānija, kas iegūst no tā.

Datu mākoņu pakalpojumu sniedzēji, datu centri, čipu ražotāji un programmatūras izstrādātāji ir daži piemēri, kas tiešā veidā jau šobrīd gūst ienākumus no jaunā segmenta. Kompānijas visā pasaulē aktīvi ievieš valodu ģeneratīvos modeļus, kas var ļaut, piemēram, aizvietot zvanu centrus un konsultantus ar algoritmiem, kas potenciāli spēs rast risinājumus klientiem daudz ātrāk un efektīvāk. Aktuāla tēma ir arī mašīnu autopilota plaša ieviešana. Tāpat dažādas kompānijas aktīvi izmanto jaunās tehnoloģijas zinātniski pētniecisko procesu automatizācijā, piemēram, medicīnas jomā. Temats ir karsts ne tikai preses virsrakstos – kompānijas visdažādākajās nozarēs visā pasaulē vēlas ieguldīt naudu jaunās tehnoloģijās, lai uzlabotu savu konkurētspēju. Līdz ar to ieguldījumi tehnoloģiju sektorā vēl nav sevi izsmēluši, bet gan pretēji – vēl joprojām paliks galvenais akciju tirgus virzītājs.

Uzņēmumu peļņas potenciāls un monetārās politikas mazināšana

Lai arī tirgus vērtība teju ik nedēļu sasniedz jaunus rekordrādītājus, nevar teikt, ka tirgus ir pārvērtēts. ASV akcijas ir relatīvi dārgas (piemēram, pēc cenas un peļņas attiecības), tomēr ir svarīgas nianses. Piemēram, lielās tehnoloģiju sektora korporācijas, kas ir relatīvi dārgas, spēj to pamatot ar iespējām būtiski audzēt peļņu. Labs aktīvs parasti nemaksā lēti. Nvidia ir viens no jau pieminētājiem piemēriem –  uzņēmums gada laikā vairākas reizes ir palielinājis peļņu, un tiek prognozēts, ka kompānija spēs vairāk nekā dubultot peļņu tuvākajos gados. Tas arī atspoguļojas šādu kompāniju novērtējumos. Pārējā tirgus relatīvi novērtējumi, savukārt, atrodas pie vēsturiski novērotajiem līmeņiem.

Runājot par ASV akciju tirgu, kopumā šobrīd fons izaugsmei ir samērā labvēlīgs. Ekonomika ir spēcīga, un arī šogad tā turpinās augt pietiekošā tempā, kas mazina šaubas par ASV korporāciju spēju turpināt audzēt peļņu. Monetārā politika vairs nešķiet liels šķērslis turpmākai izaugsmei. Lai arī inflācija vēl nav sasniegusi vēlamos līmeņus, tā acīmredzami stabilizējas, kas var nozīmēt, ka FRS pārskatāmā nākotnē reaģēs arī ar procentlikmju samazināšanu. Zemākām procentu likmēm vajadzētu palīdzēt padarīt akcijas pievilcīgākas kā aktīvu klasi, kā arī pakāpeniski palielināt uzņēmumu peļņu, kaut vai pateicoties zemākām parāda apkalpošanas izmaksām.

ASV korporāciju peļņa tuvākajos trīs gados varētu palielināties par vairāk nekā trešdaļu, pie tam, ņemot vērā ekonomikas spēku, var gaidīt, ka šīs prognozes varētu uzlaboties. Spēcīgi kompāniju finanšu rezultāti būs viens no svarīgākajiem faktoriem, kas palīdzēs ASV akciju tirgus turpmākai izaugsmei. Protams, jāņem vērā, ka ar katru nākamo akciju cenu palēcienu mazinās kopējais nākotnes izaugsmes potenciāls un tādēļ, lai arī, mūsuprāt, ASV akciju tirgus vēl nav sevi izsmēlis, ekstrapolēt iepriekšējo tirgus sniegumu uz nākotni nebūtu prātīgi. Jāpiemin arī, ka šis ir ASV prezidenta vēlēšanu gads, kam parasti ir raksturīgs paaugstināts svārstīgums akciju tirgos, vēsturiski gan biežāk vēlēšanām sekoja akciju cenu pieaugums, neatkarīgi no vēlēšanu iznākuma.

Par CBL Asset Management
Bankas Citadele meitas uzņēmums IPAS CBL Asset Management ir viena no vadošajām un pieredzējušākajām finanšu aktīvu pārvaldes sabiedrībām Baltijas valstīs, kurā darbojas globāli atzīti ieguldījumu fondu pārvaldītāji. Tā ar investīciju portfeļu pārvaldīšanu nodarbojas jau kopš 2002. gada. Savukārt kopš 2003. gada kā viena no pirmajām Latvijā sāka pārvaldīt pensiju 2. līmeņa uzkrājumus. CBL Asset Management ir lielākā pārvaldnieku komanda Latvijā, kas, izmantojot pārvaldītāju pieredzi un mūsdienu tehnoloģijas, regulāri analizē finanšu un kapitāla tirgus, makroekonomikas tendences un pensiju uzkrājumus iegulda gan vērienīgos starptautiskos un vietējos Latvijas uzņēmumos, gan arī dažādu valstu obligācijās.  

Saistītās ziņas

Par mums

Kļūt par biedru

Nesen meklētais

Dokumenti

Dokumenti - 0
Lapas - 0

Skatīt vairāk