Daļai iedzīvotāju hobiji ir neatņemama ikdienas sastāvdaļa, kam atvēlam ne tikai laiku un enerģiju, bet ieguldām arī savus finanšu līdzekļus – no ceļošanas un radošām nodarbēm līdz sportam un aktīvai atpūtai. Luminor bankas aptaujas dati* liecina, ka vairāk naudas tiek tērēts tieši ceļošanai, savukārt teju katrs trešais hobijiem gada laikā velta vairāk nekā 1000 eiro.
Visvairāk naudas atvēl ceļošanai
Ceļošana pārliecinoši ir populārākais hobijs Latvijas iedzīvotāju vidū, kam tiek atvēlēts visvairāk līdzekļu – to norādījuši 30 % iedzīvotāju. Otrs biežāk minētais hobijs, kas prasa visvairāk finanšu resursu, ir radošās nodarbes, piemēram, dārza darbi, rokdarbi, mūzika, fotografēšana vai zīmēšana (13 %). Savukārt salīdzinoši maza daļa jeb 11 % iedzīvotāju atzīmēja, ka vairāk tērē sportam un aktīvajai atpūtai. Tāpat interesanti, ka tikai 6 % norāda, ka naudas līdzekļus tērē tādai izklaidei kā dažādiem kulturāliem pasākumiem, piemēram, koncertiem, teātrim un kino.
Vienlaikus kamēr daļa regulāri atvēl līdzekļus saviem hobijiem, 17 % iedzīvotāju norādījuši, ka viņiem nav tādu aizraušanos, kam īpaši tiktu tērēti finanšu līdzekļi.
Daļa iedzīvotāju hobijiem novirza vairāk nekā 1000 eiro gadā
Luminor aptaujas dati liecina, ka hobiji daļai iedzīvotāju veido arī būtisku gada tēriņu pozīciju. Nedaudz vairāk nekā puse iedzīvotāju hobijiem atvēl līdz 1000 eiro gadā, tikmēr teju katrs trešais vairāk nekā 1000 eiro. No tiem 16 % tērē līdz 2000 eiro, bet vēl 16 % – pat vairāk nekā 2000 eiro gadā.
Ņemot vērā, ka dārgākais hobijs iedzīvotāju vidū visbiežāk ir ceļošana, daļa iedzīvotāju šo izdevumu segšanai apsver arī papildu finansējuma iespējas – Luminor aptaujas dati** liecina, ka patēriņa kredītu ceļojumiem un atpūtai jau ir izmantojuši vai apsvērtu iespēju izmantot 14 % iedzīvotāju.
“Redzam, ka daļai iedzīvotāju hobiji un atpūta ir aktivitātes, kurām tiek atvēlēts arī salīdzinoši liels budžets, īpaši, ja runa ir par ceļošanu. Tā ir nodarbe, kas visbiežāk tiek plānota ilgāku laiku, turklāt arī finansiāli. Vienlaikus daļa iedzīvotāju šo izdevumu segšanai apsver arī patēriņa kredītu. Neatkarīgi no tā, vai hobiji tiek finansēti no ikdienas budžeta, uzkrājumiem lielākam mērķim vai citiem līdzekļiem, būtiski šos izdevumus iepriekš ieplānot. Pārdomāta pieeja palīdz saglabāt līdzsvaru starp ikdienas labsajūtu un finanšu drošību nākotnē, padarot hobiju par patīkamu ikdienas daļu, nevis papildu finanšu slogu. Ja tomēr pieņemts lēmums par aizdevumu ceļošanai, tad ieteicams šādas saistības uzņemties uz maksimāli īsu laiku, lai savu aizraušanos varētu turpināt veselīgi,” norāda Luminor bankas finanšu eksperte Jekaterina Ziniča.
Lielākus tēriņus hobijiem biežāk atļaujas ekonomiski aktīvākā sabiedrības daļa. Izdevumus no 1001 līdz 2000 eiro gadā visbiežāk minējuši gados jaunāki iedzīvotāji vecumā no 18 līdz 29 gadiem, savukārt vairāk nekā 2000 eiro hobijiem biežāk atvēl iedzīvotāji vecumā no 30 līdz 39 gadiem un no 50 līdz 59 gadiem.
*Luminor bankas aptauja veikta 2026. gada aprīlī sadarbībā ar pētījumu aģentūru Norstat, kopumā aptaujājot 1010 respondentus Latvijā vecumā no 18 līdz 74 gadiem.
**Luminor bankas aptauja Baltijā veikta 2025. gada septembrī sadarbībā ar pētījumu aģentūru Norstat, kopumā tiešsaistē aptaujājot 3002 respondentus vecumā no 18 līdz 74 gadiem.