Image

Mājokļa iegāde, īpaši, ja tā ir pirmā nekustamā īpašuma iegādes pieredze, ir atbildīgs un mērķtiecīgs process. Tas bieži iet roku rokā ar kredīta ņemšanu un var šķist pat biedējošs, jo saistās ar svarīgiem lēmumiem, atbildību un lielu naudu. Luminor bankas mājokļu kreditēšanas eksperta Kaspara Sausā padomi var palīdzēt salikt visu šo procesu “pa plauktiņiem”, lai labāk izprastu galvenos soļus, kas veicami no idejas par dzīvesvietas iegādi līdz kredīta noslēgšanai un dzīvei jaunajā mājoklī.

Nosaki skaidrus mērķus un izvēles kritērijus

Pirmā lieta, kas jāveic, uzsākot ceļu uz jaunu mājokli, ir skaidru mērķu noteikšana. Mājoklis pilsētā vai ārpus tās, istabu skaits un citas detaļas – jo skaidrāk zināsi, kādā dzīvoklī vai mājā vēlies dzīvot, jo vieglāk būs izdarīt īsto izvēli. Ja plāno iegādāties jaunuzceltu privātmāju vai dzīvokli jaunajā projektā, noderīgas var būt atvērto durvju dienas, ko organizē nekustamā īpašuma attīstītāji – tā ir laba iespēja izpētīt kādus konkrētus projektus un apskatīt mājokļa plānojumu dzīvē.

Iegādājoties mājokli, jāņem vērā, ka tajā, iespējams, nedzīvosiet visu mūžu – mainoties ģimenes stāvoklim, dzīves apstākļiem un vēlmēm, esošo īpašumu var pārdot vai izīrēt.

Konsultējies ar banku un saņem kredīta piedāvājumu

Nākamais svarīgais solis noteikti ir konsultācija bankā, lai noskaidrotu sev piemērotāko mājokļa iegādes finansējuma veidu un piedāvāto finansējuma apjomu. Dažkārt tieši bankas piedāvātā maksimālā aizdevuma summa liek pielāgot mājokļa izvēli, tāpēc pircēji mēdz vispirms vērsties pie bankas un tikai pēc tam uzsākt mājokļa meklējumus. Arī klientiem reizēm ir jāveic mājasdarbi savā finanšu saimniecībā, lai sagatavotos kredīta saņemšanai.

Tāpat pirms mājokļa kredīta saņemšanas vienmēr ieteicams noskaidrot vismaz divu banku kredītu piedāvājumus, lai objektīvi izvēlētos izdevīgāko iespēju. Vislielāko kredīta cenas atšķirību veido procentu likme – pat pāris procentu desmitdaļas 20 gadu griezumā var veidot vairāku tūkstošu eiro starpību, taču ne mazāk svarīgi ir salīdzināt arī citas piedāvājuma pozīcijas, piemēram, kredīta atmaksas nosacījumus, komisijas maksas un citus administratīvos izdevumus.

Izpēti mājokļa apkārtni un nekautrējies uzdot jautājumus

Mājokļa iegādes procesā jāizmanto izdevība uzdot pat šķietami mazākos jautājumus mājokļa pārdevējiem, lai uzzinātu visas neskaidrības, iespējamos riskus un potenciālās papildu izmaksas. Noskaidro visu par mājokļa regulārajām izmaksām, tai skaitā nodokļiem un komunālajiem pakalpojumiem, izpēti un jautā visu aktuālo par tuvāko apkārtni, piemēram, sabiedrisko transportu, lai būtu pārliecināts, ka mājvieta atbilst tavām gaidām.

Saņem kredīta apstiprinājumu un paraksti visus nepieciešamos dokumentus

Kad izdarītas visas svarīgās izvēles un bankai iesniegti attiecīgie dokumenti, pienāk dokumentu parakstīšanas laiks. Attālināti vai klātienē tiek parakstīts hipotekārā kredīta līgums par izvēlēto īpašumu, tāpat jāparaksta dokumenti pie zvērināta notāra un jāreģistrē ķīla zemesgrāmatā. Lai gan dokumentu šajā procesā ir daudz, bankas speciālisti vienmēr atbalstīs un paskaidros, kādā secībā viss jādara.

Ieteicams arī salīdzināt potenciālā kredīta maksājumus ar īres cenām konkrētajā apvidū, vēlams, lai nepieciešamības gadījumā, īpašumu iespējams izīrēt, pilnībā nosedzot ikmēneša kredīta maksājumus.

Iegūsti jaunās mājvietas atslēgu un pakāpeniski atmaksā kredītu

Kad dokumentu parakstīšana noslēgusies, atliek patīkamākā daļa – saņemt jaunās mājvietas atslēgas un uzsākt tur dzīvot. Kredīta atmaksas process tālāk ir pavisam vienkāršs, jo kredīta ikmēneša maksājums tiek veikts automātiski no bankas konta. Tāpat vērtīgi zināt, ka, ja ir iespēja, kredītu var pilnībā vai daļēji atmaksāt arī pirms termiņa. To pavisam vienkārši iespējams izdarīt jebkurā laikā caur internetbanku, iemaksājot sev pieejamo summu, bet neskaidrību gadījumā var vērsties arī pie bankas speciālistiem.

Saistītās ziņas

Par mums

Kļūt par biedru

Nesen meklētais

Dokumenti

Dokumenti - 0
Lapas - 0

Skatīt vairāk